...

Entes – Zaman Rölesi Nasıl Bağlanır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Zaman rölesinin bağlanması işlemi temelde pratik ve kolay bir kaç işlem basamağından oluşur. Bu açıdan basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Oldukça yaygın kullanım alanları bulunur. Bu kullanım alanlarının başında ise okul zil sistemleri, mesai başlangıç ve bitişleri veya çevrenin belli bir saatten sonra aydınlatılmasını sağlayan sistemler gelir. Okulun saat 07:00’da başlaması ve 17:00’da bitmesi için ayarlanması gereken düzenek olarak da kısaca açıklanabilir. Analog veya dijital olacak şekilde türlerinden bahsetmek mümkündür. Zaman rölesi nasıl bağlanır sorusunun cevabı ise belli bilgi ve tecrübe gerektirir.

Zaman Rölesi Bağlantısı

Zaman rölesinin bağlanması işlemi temelde pratik ve kolay bir kaç işlem basamağından oluşur. Bu açıdan basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zaman saatini kurarken ilk olarak L ucunu bağlamanız gerekir. L ucuna gelmesi gereken faz iken N ucuna bağlanması gereken ise nötr olan iletken olmalıdır. Bu sayede zaman rölesinin enerji alması da sağlanmış olur. Enerji sağlandıktan sonra ise kontağın uç kısmına 220 v civarında çalışması gereken bir cihaz bağlanması durumu söz konusu olduğunda birden fazla faz kullanılması gerekir. Diğer ucuna ise alıcıdan gelen iletkenlerin nötr hatta ulaştırılması işlemi yapılır.

Zaman Rölesi Nasıl Ayarlanır?

Zaman rölesinin kurulum aşamasın tamamlandıktan sonra yapılması gereken diğer işlem ise kurulumdur. Bir anlamda zaman saatini ayarlamak gerekir. Bunun için de ayarlama işlemine geçmeden önce bu işlem marka ve modele göre değişeceğinden bu bilgiyi edinmek önerilir. Mekanik şekilde tasarlanmış olan modeller genelde tırnak sistemi kullanarak düzenlenmiştir. Bu tırnaklar her seferinde 15 dakika şeklinde düşünülerek oluşturulmalıdır. Bu sayede düzenlenmek istenen saate 15 dakika üzerinden hesap yaparak ulaşılır ve ardından düzenleme işlemi tamamlanmış olur.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.