...

ABB – Bıçaklı Sigortalar ile Otomatik Sigortaların Farkı Nedir?

Yazımızda yüksek kısa devre ihtiyaçlarında, uygun maliyetleri ile pek çok uygulamada tercih edilen bıçaklı sigortalar ile sunduğu uzun ömür, verim ve otomasyona uygunluk özellikleri sayesinde öne çıkan yüksek performanslı otomatik sigortaları detaylı olarak karşılaştıracağız.

Otomatik Sigortalar

Otomatik sigortalar (Minyatür devre kesici – MCB), 1920’lerden beri varlığını sürdürüyor. Çoğunlukla herhangi bir alet kullanmadan elle mandalı hareket ettirerek, korumaya geçtikten sonra tekrar devreyi kapayabilme özelliğiyle karakterize edilir. Ayrıca, tüm işletme süresi boyunca tutarlı seçicilik ve açma özellikleri ve dolayısıyla dasürekli güvenilirlik sunar.

Ofis kompleksleri, havaalanları, güneş enerjisi santralleri, yüksek hızlı trenler: enerji hatlarının korunması için sağlam bir çözüm, azami güvenlikve en yüksek kullanılabilirlik özellikleri göz önüne alındığında giderek daha fazla kullanılması için yeterince iyi sebep bulunmaktadır.

Bıçaklı Sigortalar

Aşırı yük koruma cihazları arasında bir klasik olan bıçaklı sigortalar, yüksek düzeyde anahtarlama kapasitesi ve iyi bir akım sınırlaması sunar.

Ürün yeniyken iyi seçicilik özelliklerine sahip olmasının yanı sıra başlangıçta sigorta taşıyıcılar ile kullanıldığında çok uygun fiyatlı bir çözümdür. Buna sigortanın en belirgin özelliği eklenmelidir: bir kez koruma yaptığında, sigortanın yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Otomatik sigortalar güvenilirbir şekilde test edilebilir.

Nesnenin doğası gereği, bıçaklı sigorta üretildiğinde sadece rastgele testler yapılabilir ve açma verimliliği kontrol edilebilir. Fonksiyon testi yapmak imkansızdır, çünkübu sigortayı kullanılmaz hale getirir. Uygulamada, sigortayı istatistiksel koruma için kontrol ederken sadece bir nokta testine güvenebiliriz. Bununla birlikte, aşırı akım koruma cihazını sadece görsel kontrol, basit süreklilik testleri veya sarsıntı ile değil de kalite kontrol testlerinden geçirmek isteyenler otomatik sigortalara rahatlıkla güvenebilirler:

Fabrikada her bir kutup test edilir ve kalibre edilir. ABB’nin S800 yüksek performanslı otomatik sigortasının fonksiyonelliği, tesisata bağlı dahi olsa test butonu aracılığıyla herhangi bir zamanda kontrol edilebilir. Buher zaman maksimum güvenlik sunar.

S800 yüksek performanslı otomatik sigortalar korumaya geçtikten sonra dahi, sürekli seçicilik ve kaskatlama özellikleri ile tekrar kapanabilir.

Mükemmel operatör güvenliği garantisi

Elektrikle ilgili birçok kazanın aslında teknik bir nedeni yoktur! Yanmış sigortalar etrafında sarılı alüminyum folyo, sigorta soketine temas edilmesi, sigortaların emniyet ekipmanı olmaksızın zorla çekilmesi, deşarj oluşturan metal bir kol saati veya dikkatsizlik. Elektrik Kazalarının İncelenmesi Enstitüsü, elektrik dağıtım şirketleri, enerji, tekstil, elektrik ve medya ürünleri için bildirilen tüm kazaların % 85’ine nitelikli elektrik personelinin dahil olduğunu belirtti.

Elektrik kazaları özellikle alçak gerilim dağıtımında meydana gelir. Fotovoltaik tesislerde yakın zamanda kullanımı popüler olan silindirik sigortalar nedeniyle ark hatalarının elektrik kazaları için üçüncü önemli neden olarak adlandırılması şaşırtıcı değildir. Özellikle, fotovoltaik tesisatlarda yüksek DC akım seviyesi, sigortalar ana yük ayırıcı devreyi kesmeden değiştirildiğinde tehlikeli ark oluşturabilir.

Uzun yıllar boyunca, bıçaklı tip sigortalar, insanları ve makineleri aşırı akımdan korumak için en iyi seçimdi. Bununla birlikte, evlerde dağıtım kutularına otuz yıl önce taşınan “otomatik sigortalar” şu anda sanayi, ticaret ve ulaşımda giderek daha fazla gelişmiş bir biçimde kendini göstermeye başlamıştır.

Fotovoltaik tesisatlarda ark sebebiyle oluşabilecek bu güvenlik riski PV tipi otomatik sigortaların kullanımı ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Otomatik sigortanın diğer bir yararı özellikle bağlantı kutularındaki sigorta yuvalarında yanlış akım seviyesinde bir sigortanın takılma riskini ortadan kaldırmasıdır.

Sigortalar değiştirilirken emniyet talimatlarına her zaman uyulmadığı ve emniyet ekipmanlarının göz ardı edildiği bir gerçektir. Dahası, günlük pratik sigorta değişimi daima bir risk taşır, oysa bir hatayı gidermek için otomatik sigortanın mandalını hareket ettirirken herhangi bir risk mevcut değildir.

Güvenlikle birleşen kesici özellikleri

“Yanmış” bir sigorta devreyi kesemez.Yük ayırıcı özelliklerine sahip olmayan bir sigortanın önüne ayrıca bir “yük ayırıcı” ilave edilmelidir. DIN-rayında, hem kesme hem dekoruma özelliklerine sahip bir otomatik sigortaya göre daha fazla yer kaplar.

Bıçaklı sigortalar özelliklerini değiştirir

Bıçaklı sigortaların yaşlanma süreçlerinin olduğu genellikle ihmal edilir. Seçicilik veya kaskatlama ile ilgili verimlilik seviyeleri ancak bir noktada belirlenebilir ve her zaman yeni bir sigortaya atıfta bulunur – ömrü boyunca güç dalgalanmaları bıçaklı sigortanın tepki verme yeteneğini değiştirebilir.

Anahtarlama işlemi kesme süresini belirlediği için bıçaklı sigortanın güvenilirliği daha düşüktür. Aşırı yük olmadan veya kısa devre yapmadan ani ısı değişikliklerinin bile sigortanın “yanmasına”neden olabileceği bildirilmiştir.

Otomatik sigorta: Ömrü boyunca sabit verimlilik

Otomatik sigorta yıllarca tutarlı verimliliği garanti eder. Her bir kutup ayrı olarak güvence sağlar; arıza durumunda tüm kutuplar off konuma gelir (devre açılır) ve tüm tetikleme özellikleri tüm ürün ömrü boyunca güvenilir kalır.

Çevre dostu ürün ile maliyet verimliliği

“Yanmış” sigortalar atılmalıdır. Korumaya geçen otomatik sigorta ile devre açıldığında tekrar rahatça ve güvenle kapatılabilir – hatta uzaktan kumanda ile bile – ve bu özellikle de güneş enerjisi santralleri ve rüzgar türbinleri için paha biçilemez. Çevre için başka bir artısı, devre kesici bileşenlerinin kolayca geri dönüştürülebileceği ve minyatür devre kesicinin alan kazandırdığıdır.

Daha hızlı çalışma, duraklamalar ve uzun yolculuklardan kaçınma

“Yanmış” sigorta değiştirilmelidir. Uygun bir yedek tutulması gerekir. Şanslıysanız satın alabilirsiniz, şanslı değilseniz ünitenin bulunduğu ülkede kolayca bulunamayabilir ve bu nedenle kabul edilemez gecikmelere neden olur.

Ayrıca, değişim sırasında her şeyden önce mevcut olması gereken uygun güvenlik teçhizatı bulunmalıdır. Bu durumlarda üretimin daha da durmasına neden olur. Bir sigortanın yanmış olduğunu bulmak genellikle zordur. Ve yanmış bir sigortanın genellikle uzaktan kontrol edilebilen trip sinyal ünitesi yoktur. Bununla birlikte, yardımcı veya sinyal kontağı ekleyerek, otomatik sigorta kullandığınızda bu kolayca gerçekleşebilir; anahtarın konumu her zaman nettir.

Yüksek performanslı S800 otomatik sigortalar gibi modern minyatür devre kesiciler ‘TRIP’ konumuna sahiptir. Otomatik sigortayı sıfırlamak, herhangi bir alet kullanmaksızın elle de mümkündür.

Modern ekipman serisi ayrıca uzaktan kumanda üniteleri de sunmaktadır.

Düşük bakım maliyetleri, ilk yatırım maliyetini belirler

Bu, genellikle elektrik planlamacılar tarafından yapılan bir açıklamadır: “Sigortasız kurulumlar yatırım sorunudur. Müşteri özellikle otomatik sigorta talep etmezse, rakibim her zaman daha ucuza gelecektir. Herkes güvenlik istiyor, ancak bunun bedelini daha fazla ödemek istemiyor.”

Bıçaklı sigortaların başlangıç fiyatı genellikle düşüktür, bu açıklamanın başta doğru olmasına neden olabilir. Bununla birlikte, ne sigorta taşıyıcının maliyeti ne de ekipmanın kullanım ömrü boyunca sürekli maliyetleri (toplam maliyet (TCO) olarak adlandırılır) dikkate alınmaz.

Bu sadece belli miktarda yedek sigorta, nakliye veya kişisel güvenlik ekipmanlarının maliyeti anlamına gelmez. Otomatik sigortalar ile bıçaklı sigortalar arasındaki en yüksek maliyet farkı, devreye bağlı elektrikli cihazların daha düşük kesintileridir (Tabloya bakınız).

Kaybedilen kâr, özellikle ticari ve endüstriyel alçak gerilim devre kullanıcısı şirketler için devasa tutarlar oluşturur. Internette, kesinti nedeniyle kaybedilen kârı hesaplamak için Online Hesap Makineleri bulabilirsiniz.

Kullanılamayan mobil telefon baz istasyonları, dakikada 600 Euro’dan fazla kâr kaybına neden olmakta, çalışmayan bir borsa sistemi dakikada 120.000 Euro’dan fazla hesap kaçırmaktadır. 

Öncelikle, bir otomatik sigorta koruma yaptığında ortaya çıkacak herhangi bir maliyet olmadığından kısa sürede ilk yatırım maliyetini karşılar. Otomatik sigortalarla devrenin korunması, bir fotovoltaik kurulumda düşük üretim zamanlarında bile, bıçaklı sigortalara kıyasla ilk arızanın ilk saatinde daha büyük maliyetlerden kaçınılmasını sağlar.

Otomatik sigortalar ile kazan-kazan durumu Tesisat işletmecileri için

İşletmeci, arıza süresini en aza indirgeyerek, tekrar tekrar oluşacak masrafları azaltabileceği daha emniyetli bir tesisat sayesinde kârını artırır. Rekabet avantajı elde etmesini sağlar ve kaynaklarını değer katan yatırımlara kullanılabilir.

Planlayıcı veya tasarımcılar için

Bir tesisat planlayıcısı veya tasarımcısı, otomatik sigortaların sahip olduğu iyi argümanlarla danışmanlık yapar ve otomatik sigortaları önerirken projenin bir partneri olduğu etkisini yaratır. Müşterilerine sağladığı, rekabette öne çıkmasını sağlayan avantajlar sayesinde müşteri memnuniyeti yaratarak, devamlılığını güvence altına alır. Ayrıca günlük işler, emniyet şalterinin boyutu, güç kaynağı ve gerilimden bağımsız olarak, her zaman aynı kaldığı için basitleştirilmiştir.

Neden Devre Koruması?

Devreler, elektrik akımları için dirençlerdir. Akım aktığında kayıplar oluşur. Bu, aşağıdaki iş için de geçerlidir.

W = U • I • t

Ohm Yasasına göre U’nun I • R ile ikame edilmesi, ısınmanın gücün karesiyle gerçekleştiğini gösterir.

W = R • I2 • t

Bu ısınma, yalnızca iletkenin kendisini etkilemez, aynı zamanda ısıl etkiyle bozulabilen ve en kötü senaryolarda bir yangına neden olabilen izolasyonunu da etkiler.

Bir tesisatın ömrünü uzatmak için kurulduğunda ve sabitlendiğinde iletken üzerindeki termal etki dikkate alınmalıdır.

Bir uygulamanın kurulumunda uygun yalıtım malzemesinin, buatların ve düzenin seçilmesinin yanı sıra aşırı akım koruma cihazı, aşırı ısınmaya karşı emniyete alınmada önemli bir rol oynamaktadır.

Aşırı akım koruma cihazları hızlı şekilde devreyi keserek, cihazların hasar görmesini önleyerek planlanan kullanım ömrü sürecinde verimliliğini garanti eder ve tesisatlar için mümkün olan en yüksek güvenilirliği sağlar. Otomatik sigortalar bu korumayı mükemmel bir şekilde gerçekleştirir.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.