...

ABB – Elektronik Kompakt Yolvericiler

Elektronik kompakt yolverici nedir?

Elektronik kompakt yolvericiler (hibrit yolverici) çok işlevli cihazlardır. Sağ-sol dönüş, aşırı yük koruması ve acil durdurma özelliklerinin tümünü yalnızca 22,5 mm genişlikte olan tek bir cihazda sağlarlar. Bu yolvericiler, 3 kW/400 VAC güce kadar motorlarda veya 9A’ya kadar dirençli yüklerde kullanıma uygundur.

Elektronik kompakt yolvericinin iç yapısı ve çalışma prensibi

Hibrit yolvericiler, yarı iletkenler (triyaklar) ve mekanik rölelerin bir kombinasyonu olan hibrit teknolojiyi kullanır. Entegre mikroişlemci, ana devrede iki triyak (V1 ve V2), iki çift röle (K1 ve K2) ve iki baypas rölesini (K3) koordine eder.

İlk adımda, K1 ve K2 röleleri anahtarlanır. İkinci adımda, V1 ve V2 triyakları anahtarlanır. Böylelikle yüksek ani akım, triyaklar ve kapalı K2 rölesi üzerinden iletilir ve motor çalışmaya başlar. Triyaklar yüksek güç kayıplarına, bu kayıplar da ısı dağılımına neden olur. Isı dağılımını önlemek için mikroişlemci üçüncü adımı başlatarak baypas rölelerini (K3) ve de V1 ve V2 triyaklarını açar. Baypas röleleri (K3) artık motorun nominal akımını iletmektedir.

Elektronik kompakt yolvericinin avantajları

Hibrit teknolojisi, 30 milyon açma kapamalık yüksek bir kullanım ömrü ve de saatte 7200 gibi yüksek bir anahtarlama frekansı sağlar. Galvanik izolasyon mevcuttur. ISO 13489, EN 62061 ve IEC 61508’e göre ikisi de en yüksek güvenlik standartları olan “PL e” Performans Seviyesine ve “SIL 3” Güvenlik Entegrasyon Seviyesine kadar çıkan aşırı yük koruması ve acil durdurma özellikleri bulunmaktadır.

Elektronik kompakt yolvericinin kullanım alanları

Hibrit yolvericiler aşağıdaki alanlarda kullanıma uygundur:

  • Ürünlerin yukarı ve aşağı konumlandırılması gereken vinç uygulamalarında
  • Konveyör uygulamalarında
  • Ahşap kesme makinelerinde
  • Makine ekseni kontrol operasyonlarında
  • Yerden tasarrufun önemli olduğu her türlü makine ve pano uygulamalarında

Elektronik kompakt yolverici montajı

Tekli ve grup montaj olarak kompakt yolvericinin bağlantı şeklini aşağıda görebilir ve MO132 ile kısa devre koruması sağlayabilirsiniz.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.